Earlham Athletics 2018-19 Points of Pride

ALL-HEARTLAND COLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE HONOREES (43)
Women's Golf - Emma Wilkins (All-HCAC)
Women's Tennis - Anna Hahn (All-HCAC), Yunjoo Shinn (HM) 
Men's Cross Country - Austin Burt (HM), Bineyam Tumbo (HM), Noah Scherf (HM)
Women's Cross Country - Ana Sosa-Ebert (All-HCAC), Ellie Haland (All-HCAC), Remy Haggerty (HM)
Women's Soccer - Hannah Wallhausser (HM), Abby McCullough (HM)
Volleyball - Ashleigh Burton (All-HCAC), Sarah Dickman (All-HCAC & All-Freshman), Megan Hedinger (HM), Lauren Jackson (HM), Abbey Zanatta (All-Freshman)
Men's Soccer - Yuki Adams (2nd Team All-HCAC), Joel Michael Nti-Kyeremeh (2nd Team All-HCAC), Drew Fitzgibbon (HM)
Football - Jordan Christian (1st Team All-HCAC), Kobe Walker (2nd Team All-HCAC), Rance Albert (2nd Team All-HCAC), Elijah Bilal (HM), Melvin Davis (HM), Luke Brake (HM)
Men's Indoor Track and Field - Austin Burt (1st Team All-HCAC), Emanuel Faria (1st Team All-HCAC), Michael Grady (1st Team All-HCAC), Ian Shriner (1st Team All-HCAC), Jake Patton (2nd Team All-HCAC), Drew Fitzgibben (HM)
Women's Indoor Track and Field - Ellie Haland (1st Team All-HCAC), Remy Haggerty (1st Team All-HCAC), Jasmine Lorenzana (1st Team All-HCAC), Natalia McIntyre (1st Team All-HCAC), Aishat Sadiq (1st Team All-HCAC), Hailey Beel (2nd Team All-HCAC), Sarah Dickman (2nd Team All-HCAC), Leilah Hicks (2nd Team All-HCAC)
Women's Basketball - Zoe Curtis (2nd Team All-HCAC), Camryn White (HM)
Men's Basketball - Darrell Hutchison Jr. (HM), Jamel Barnes (HM)

ALL-NORTH COAST ATHLETIC CONFERENCE HONOREES (2)
Field Hockey - Maite Turlings (2nd Team All-NCAC), Sofia Salvatore (2nd Team All-NCAC)

HCAC CHRISTOPHER M. RAGSDALE SPORTSMANSHIP TEAM HONOREES
Women's Golf - Myra Robinson
Women's Tennis - Tsitsi Makufa
Men's Cross Country - Israel Ramos
Women's Cross Country - Miette Hennessy
Women's Soccer - Lydia Harvey
Volleyball - Denisha Mataia
Men's Soccer - Elijah Sadler
Men's Track and Field - Wesley Smith
Women's Indoor Track and Field- Willa Summers

HEARTLAND COLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE AWARDS (3)
Men’s Cross Country – Austin Burt (Freshman of the Year)
Volleyball - Lauren Horton (Coach of the Year)
Men's Indoor Track and Field - Jake Patton (Freshman of the Year)

HEARTLAND COLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE ATHLETE/PLAYER OF THE WEEK SELECTIONS (11)
Volleyball - Ashleigh Burton (9/4 Offensive PotW, 9/10 Offensive PotW), Megan Hedinger (10/22 Defensive PotW, 10/29 Defensive PotW), Sarah Dickman (10/29 Offensive PotW)
Women's Soccer - Yana Miller (9/18 Offensive PotW)
Women's Cross Country - Ana Sosa-Ebert (9/5)
Men's Indoor Track and Field - Austin Burt (1/28 Track)
Women's Outdoor Track and Field - Aishat Sadiq (1/28 Track), Ellie Haland (2/4 Track)
Women's Basketball - Kayla Bowling (2/4)
Women's Lacrossee - Claudette Roskamp (3/5)

INDIVIDUAL ATHLETIC AWARDS
Field Hockey - Maite Turlings (NFHCA Division III Senior Game selection), Emily Girasole (Coach for NFHCA Division III Senior Game)

 

2017-18 POINTS OF PRIDE

 

Updated: November 19, 2018